JUST přichází z přírody

Tea Tree - Kajeput střídavolistý

Tea Tree - Kajeput střídavolistý

Latinský název: Melaleuca alternifolia

Je to rostlina příbuzná blahovičníku a patří do čeledi myrtovitých. Kajeput střídavolistý je stálezelený strom dosahující výšky asi 5,4 m a šířky 3,6 metrů. Listy jsou sytě zelené, čárkovité, dlouhé 2–5 cm a voní po citrusech. Kvete na jaře a v létě bílými až nažloutlými květy. Se skutečným čajovníkem pravým nemá nic společného. Český název rostliny vznikl spojením výrazu používaného původními australskými obyvateli „caju puti“. Roste na severovýchodním pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii.

 

Již kolem roku 1770 kapitán James Cook ve svém lodním deníku píše o „čajové rostlině jižního Pacifiku“, ze které připravovali kořeněný a osvěžující nápoj, tak vzniklo jméno „TEA TREE“. Když mořeplavci dosáhli australských břehů a ostrova Nový Zéland, trpěli nedostatkem vitaminů a nemocí zvanou kurděje. Domorodci je uzdravili výluhem z listí tohoto stromu, který byl pro ně velmi významným zdrojem léčivých látek a měl i široké zevní použití.

 

Léčivé účinky vykazuje převážně list. Jedná se o vysoce účinné přírodní antiseptikum, které chrání zdravou pokožku a zabraňuje infekcím. Má silnou schopnost pronikat do poškozených tkání a jeho účinnost se ještě zvyšuje v krvavých, mokvajících a hnisajících ranách. Ani při dlouhodobém užívání nedráždí tkáň a nepoškozuje buňky. Léčí spáleniny a hmyzí bodnutí, nejrůznější podráždění kůže, je neocenitelné při vaginálních infekcích, plísňových onemocněních nohou, artritických bolestech, bolestech svalů a křečích, při zanícených dásních, při paradontóze i při léčbě aftů i bércových vředů. Dále pomáhá při zánětu nosohltanu a bolestech v krku. Tea tree olej můžete výborně využít i při ošetření vašich domácích mazlíčků, ať už se jedná o drobné škrábance a poranění nebo při poštípání hmyzem.

 

Poptávka po unikátním oleji stále roste. Není proto možné olej získávat nahodile volně v přírodě. Dnes se už zpracovává výhradně ze stromů rostoucích na plantážích. Neničí se tak příroda a zároveň je k dispozici surovina, která zajišťuje skutečně kvalitní esenciální olej. Semínka se získávají většinou ve volné přírodě z odolných a geneticky prověřených stromů. Z jednoho stromu je možné získat osivo na celou plochu plantáže. Vysazuje se 30–40 000 sazenic na hektar. Protože z 1 tuny listů se vydestiluje asi 10 l oleje, hektarový výnos je jenom asi 150–200 kg oleje za rok. Rostliny z plantáží nemají tak aromatickou vůni jako divoce rostoucí stromy.

 

Přírodní antiseptikum

Čistý tea tree olej patří k nejsilnějším přírodním antiseptikům vůbec. Je 13x silnější než fenol (kyselina karbolová). Dokáže ničit bakterie, plísně, kvasinky, dokonce se osvědčuje i proti potížím virového původu. Olej působí protizánětlivě, lehce znecitlivuje pokožku a využívá se i jeho repelentních účinků. Roli „lékárničky v lahvičce“ plní už několik generací. Za druhé světové války angličtí vojáci měli v balíčku první pomoci lahvičku s tea tree olejem. Po vynálezu penicilinu poptávka rychle klesla, protože medicína dávala přednost rychle účinkujícím chemickým preparátům. Tea tree se dostal do popředí zájmu opět až koncem minulého století.

 

Využívá se také jeho účinků na psychiku, které jsou posilující, silně stimulující a povzbuzující. Používá se při apatii, duševním vyčerpání, únavě, propůjčuje pocit bezpečí. Tea tree olej je účinný a přitom organismu neubližuje. Nedráždí pokožku ani nepoškozuje buňky tkání; nebyly zaznamenány žádné alergické reakce.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.