JUST přichází z přírody

Světlice barvířská

Světlice barvířská

Latinský název: Carthamus tinctorius

Světlice barvířská, někdy též saflor, patří do čeledi hvězdnicovitých (dříve složnokvětých) a je podobná bodláku. O skutečný bodlák se však nejedná. Pochází ze stepních oblastí. Jako olejnina se začala pěstovat teprve v první polovině 19. století, a to v zemích Blízkého východu, v Indii a ve Středomoří. Poté se rozšířila dále do Evropy. Jak naznačuje druhový název, světlice barvířská se používala při barvení textilií, hlavně bavlny a hedvábí. Při barvení nepředává žádné nepříjemné aroma, osvědčila se proto i jako potravinářské a cukrářské barvivo. Výtažky z rostliny poskytují jak žlutou, tak červenou barvu pro barvení látek.

Šikovná kráska
Tato rostlina se pěstuje zejména pro semena, lze ji zkrmit v hospodářství, a navíc je medonosná pro vysoký obsah nektaru v pozdním létě. Krom toho se světlice používají také k řezu do suchých vazeb kytic kvůli široké paletě barev květů od bílé přes žlutou až po červenou a oranžovou. Slouží tedy i jako okrasná květina. Světlice je jednoletá rostlina s tenkým kořenem, který může být delší než jeden metr. Lodyha je přímá, jen v horní části bývá rozvětvená. Rostlina bývá až 120 cm vysoká, téměř lysá a hustě olistěná. Bělavě žlutý, lesklý stonek má nevýrazné rýhování. Korunní lístky jsou zdrojem přírodního barviva, proto se jim přezdívá turecký, nepravý nebo planý šafrán. Květy dříve sloužily také k falšování vzácného pravého šafránu. Doba kvetení trvá asi tři až čtyři týdny.

Olej pro studenou kuchyni
Světlice barvířská se pěstuje pro semeno, které dozrává v srpnu až začátkem září. Semeno obsahuje 45–55 % oleje, který se lisuje a používá za studena stejně jako třeba slunečnicový olej. Je velmi důležitý pro lidskou výživu. Oproti slunečnicovému oleji však obsahuje více kyseliny linolové – až 80 %. Tato kyselina patří mezi esenciální nenasycené mastné kyseliny, obsahující hlavně ty omega-6. Její nedostatek způsobuje vypadávání a lámání vlasů, ale například i špatné hojení ran. Naopak pomáhá při zánětech, kožních ekzémech a dalších obdobných potížích. Olej ze světlice barvířské je jeden z nejlepších jedlých olejů na světě, jako čistě přírodní výrobek se připravuje metodou takzvaného prvního lisování za studena. Své znamenité vlastnosti si uchovává jedině bez tepelné úpravy, a proto se ideálně hodí do nejrůznějších salátů a studených pokrmů.

Blahodárné účinky oleje
Olej má vynikající vlastnosti i v péči o lidské zdraví. Lidé, kteří konzumují tento olej, zaznamenají po čase snížení hladiny cholesterolu v krvi a známé jsou i účinky při ateroskleróze. Tradičně se již doporučuje jako prevence oběhových a cévních potíží, při snižování horečky (zejména v souvislosti se zimnicí). Olej usnadňuje vykašlávání a pomáhá také při léčbě zácpy, střevních potíží, působí blahodárně při výskytu chorob močového ústrojí a ledvin. Olej se vyznačuje i sedativními účinky, proto se využívá při potížích po porodu, při poruchách menstruačního cyklu a chorobách vaječníků

Nakrmí i zvířata
Světlice se používá také jako kvalitní meziplodina k získání zelené píce, kdy se vysévá buď časně na jaře, nebo nejpozději v první dekádě srpna po sklizni hlavní plodiny. Pro svoji pichlavost není ale rostlina vhodná pro sušení. Využití nacházejí i semínka světlice barvířské. Jsou skvělým přídavkem do krmiva. Pokrutiny z vyloupaných nažek jsou kvalitní krmivo, obsahující asi 35 % stravitelných bílkovin. Jsou kvalitní výživou hlavně pro drůbež, šroty lze použít i ke krmení hospodářských zvířat, nažky jsou žádány chovateli exotického ptactva ke krmení větších ptáků a dále pro výživu malých zvířat, například křečků.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Evropa
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.