JUST přichází z přírody

Rakytník

Rakytník

Latinský název: Hippophae rhamnoides

S výjimkou rakytníku řešetlákového jsou všechny druhy rakytníku výlučně horské až vysokohorské, rostoucí vesměs v nadmořských výškách nad 3 000 metrů. Hovoří se o něm jako o rostlině budoucnosti a někdy bývá označován jako citroník severu. Zajímavé je, že třeba z listů rakytníku vrbolistého se v Asii připravuje čaj a jeho plody se používají k leštění zlata a stříbra.

O rakytníku obecně
Rakytník patří do rodu vyšších dvouděložných rostlin z čeledi hlošinovitých. Zahrnuje celkem sedm druhů keřů a stromů. Je rozšířen hlavně v Evropě a Asii. U nás v Česku je pěstován rakytník řešetlákový, který poskytuje jedlé plody nakyslé chuti. Je to opadavá dřevina tvořící keře nebo malé stromy s nažloutlými květy a oranžovými plody. Rostliny jsou dvoudomé, listy celistvé a celokrajné, vstřícné, střídavé anebo přeslenité. Květy jsou jednopohlavní, uspořádané v květenstvích vyrůstajících na bázi postranních větévek, a rozkvétají ještě před olistěním.

Rakytník řešetlákový
Plody tohoto rakytníku mají vysoký obsah vitaminu C (cca 400 mg/100 g) a jsou často konzumovány syrové nebo různým způsobem upravené. Vitamin C podporuje imunitu, urychluje hojení ran a udržuje zdravé dásně. Jediná oranžová bobulka dodá tělu doporučenou denní dávku tohoto vitaminu. Avšak česání plodů je oranžové bobulky na keři až do prvních mrazíků a potom je setřást. Keř má velmi pichlavé trny a plody jsou měkké, nalité šťávou, takže jakmile je stisknete, prasknou. Se zmrazenými bobulkami se to nestane.

Blahodárný rakytníkový olej
Nejcennější látkou, kterou můžeme z rakytníku řešetlákového získat, je rakytníkový olej. Tento olej má tmavě oranžovou barvu a získává se z rakytníkových plodů lisováním za studena, což je důležité pro zachování všech biologicky aktivních látek potřebných pro lidské zdraví: vitaminů A, B1, B2, B6, C, D, E, F (esenciální mastné kyseliny), K, P (flavonoidů), beta-karotenu, kyseliny listové, organických kyselin, tříslovin a minerálních solí, důležitých esenciálních mastných kyselin omega 3, 6 a 9. Olej je také zdrojem vzácné omega 7 mastné kyseliny. Při užívání rakytníkového oleje poznáte, jak příznivě působí na organismus. Využívá se pro své antioxidační účinky, celkově posiluje imunitu, zpomaluje stárnutí organismu, pomáhá bojovat proti stresu anebo proti jarní únavě. Jeho účinky oceníte také při problémech s trávením. Funguje i jako prevence řady vážných onemocnění nebo jako pomocník při jejich léčbě.

Použití oleje v kosmetice
Rakytník řešetlákový je ceněný také pro hojivé a regenerační schopnosti. Olej z rakytníku při vnějším užití pomáhá s regenerací poškozené pokožky, hojením jak drobných poranění, tak i rozsáhlých popálenin nebo jizev po operacích, které krásně vyhladí.

Rakytník v kuchyni
Plody rakytníku se konzumují čerstvé i sušené, dále se z nich vyrábějí šťávy, marmelády a džemy. Z listů i plodů se vaří chutný čaj. Velmi oblíbený je také sirup získávaný ze zralých plodů.

Stáhnout PDF pro tisk.

  

Lokalita výskytu

Asie
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.