JUST přichází z přírody

Oves setý

Oves setý

Latinský název: Avena sativa L.

Oves je obilnina pěstovaná za účelem zisku zrna. Dále se oves pěstuje jako zelená píce, či krycí plodina. Oves je jednoděložná rostlina z čeledi Poaceae. Je to jednoletá kulturní obilnina, původem z východní Evropy, u nás odedávna pěstovaná. Převislé květy skládají všestranně rozvětvenou latu, klásky jsou dvoukvěté. Plodem je obilka. Z ovesné mouky se připravuje různé pečivo, ovesné vločky jsou v euroamerické společnosti oblíbeným základem zdravých pokrmů, ovesný šrot se zkrmuje a ovesná sláma se hlavně stele. Oves, společně s pšenicí, ječmenem a žitem je jednou z nejrozšířenějších obilnin mírného pásma. Tato obilnina jako krmivo je vynikající hlavně pro koně.

Oves jako pěstovaná plodina je doložen i v archeologických nálezech již z doby bronzové.

 

Oves setý je nejrozšířenější druh ovsa. Celosvětově zabírá přibližně 90 % celkových osevních ploch. Pěstuje se hlavně pro zrno, které slouží k výrobě "ovesných vloček", krupice, či se mele na mouku. Dále se z něj připravuje ovesné pivo. Využívá se též ke krmivářským účelům. Zrno je ceněným krmivem pro koně, nezralý porost se krmí jako zelená píce. Pochází ze Západní Asie, jedná se o nejmladší obilninu. Oves je 60-150 cm vysoký.

 

Zrno průměrně obsahuje: 13 % bílkovin, 5 % tuku, 56 % sacharidů, 12 % vlákniny a asi 3,6 % minerálních látek.

Příbuzný druh Avena Rhealba - bílý oves, zrno je bezplušnaté (výtažek obsahuje - bílkoviny, škroby, lipidy, antioxidanty, fenoly a polyfenolické látky). Prokázal ve vědeckých studiích velmi dobré výsledky v ovlivnění mediátorů zánětu (eikonazoidy, kys.arachidonová, prostaglandiny.), byl patentován a úspěšně se využívá v lokálních přípravcích, které pomáhají zklidnit pokožku pacientů s atopickou dermatitidou.

 

Oves má prokazatelné léčivé účinky. Ovesné zrno obsahuje saponiny, škrob, glukokiny, bílkoviny a řadu látek, jako alkaloid avenin a jiné látky, které jsou důležité pro zdravou činnost lidského organizmu. V ovesné slámě je přítomen pektin, karoten a hojně kyseliny křemičité. Z ovsa se připravují ovesné vločky, které pro obsah glukokinů jsou používány obecně při cukrovce. Jsou bohaté železem, lecitinem, vápníkem, hořčíkem a fosforem. Oves má typický obilní pach, chuť sliznatě moučnou.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.