JUST přichází z přírody

Máta (více druhů)

Máta (více druhů)

Latinské jméno Mentha je dle řecké mytologie odvozeno od jména bájné nymfy Minthe, která byla proměněna do podoby vonící rostliny – máty. Několikrát je máta zmíněna již v Bibli, pěstována byla ve starém Egyptě nebo Japonsku již před 2 000 lety. Hlavní účinná složka mentol působí místně antisepticky, má lokální znecitlivující účinky a tlumí bolest. Dále chladí a způsobuje místní prokrvení. Přináší úlevu u zánětlivých onemocnění kloubů a měkkých tkání akutního nebo chronického charakteru. Objevuje se v řadě nejrůznějších mazání, v mastech a krémech. Mentol můžete najít i v šamponech či sprejích pro osvěžení dechu. Také je často obsažen v zubních pastách a kloktadlech. Mentol a silice jej obsahující mohou u osob se zvýšenou citlivostí vyvolat alergickou odezvu, proto by se takový esenciální olej neměl používat dlouhodobě a v příliš silné koncentraci. Mátu dobře známe. Existuje mnoho druhů máty, jako např. dlouholistá či okrouhlolistá, vonná, vodní, polej či tzv. Nana (marocká máta).

Máta klasnatá (Mentha spicata) patří do čeledi hluchavkovitých. Je to jeden z vytrvalých druhů máty. Vyskytuje se v mírném pásu po téměř celé Evropě, ale můžeme se s ním setkat i v Asii, Africe, Severní i Jižní Americe a v Austrálii. Je to statná léčivá rostlina charakteristická vysokým obsahem silic. Můžeme ji najít hlavně v okolí vodních toků. Vyznačuje se delším klasnatým květenstvím a vyšším obsahem silice mentolu. Dorůstá výšky až jednoho metru. Má vystoupavou a v horní části čtverhrannou lodyhu. Lodyha je porostlá hustými, dolů zahnutými chlupy. Máta klasnatá kvete drobnými, světle růžovými květy. Jako rostlinná droga se z ní používají listy pro obsažené silice, které této mátě dávají typickou mentolovou chuť a vůni. Ze sušených lístků se připravuje nálev, který se pije jako čaj (např. ve směsi se zeleným čajem jako tzv. tuareg). Používá se zejména na žaludeční potíže a nadýmání, mírně uvolňuje žaludeční křeče a zlepšuje vylučování žluči. Odvar z máty klasnaté se používá také k výplachům při bolestech zubů a dásní. Samotná mentolová silice se někdy dává do mastí, krémů a gelů, protože vyvolává pocit chladu, znecitlivuje, mírní pocity svědění a podráždění. Lístky máty klasnaté se ale dají použít i v kuchyni jako koření. V potravinářství se tato máta používá při výrobě bonbónů, žvýkaček a různých druhů nápojů, jako je například oblíbené mojito.

Máta rolní (Mentha arvensis) je silně aromatická plevelná trvalka s větvenou, chlupatou lodyhou. Byla k nám pravděpodobně zavlečena, zdomácněla tu a hojně se vyskytuje hlavně v nižších oblastech. Má vejčitý list s řapíkem. Květy jsou lichopřesleny složené z drobných růžových květů. Plodem je tvrdka. Tato máta obsahuje silice, díky nimž ji lze výborně použít jako součást potpourri (tj. směs bylin, květin, koření i éterických olejů umístěná do sáčku či misky za účelem osvěžení vzduchu v interiéru). Je hojně používána v léčitelství. Nachází ale uplatnění i jako koření v kuchyni. Byla používána již ve starověku. Éterický olej z této máty je velice účinný pro zklidnění bolestí hlavy, svalů a kloubů. Často se zaměňuje s mátou peprnou, ovšem máta rolní obsahuje méně mentolu než máta peprná, tudíž není tolik silná a je o něco bezpečnější, nevyvolává alergické reakce. Přesto by se na pokožku měl esenciální olej máty rolní používat max. v 2% naředění a neměl by se užívat dlouhodobě. Čerstvé mátové lístky je také možno přidat do vody ke koupeli. Anglický název máty rolní je wild mint, tedy máta divoká. Mezi české lidové názvy této máty patří např. balšám vonný, balšínek, koření fefrmintové, bylina Matky Boží, větrná bylina, nátchovice.

Máta peprná (Mentha piperita) je mezidruhový kříženec máty klasnaté a vodní, jedná se tedy o vyšlechtěný druh. Tímto šlechtěním se posílily nejlepší vlastnosti obou druhů. I tento druh máty často najdete v čajových směsích. Mátě peprné se v našem herbáři věnujeme blíže na této stránce.

Máta citronová (Mentha aquatica cv. citrata) je další zajímavý druh máty, který se dnes pěstuje již po celém světě. I tomuto druhu se věnujeme v našem herbáři podrobněji – na této stránce.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Celý svět
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.