JUST přichází z přírody

Levandule lékařská

Levandule lékařská

Latinský název: Levandula officinalis

Někdy také pod názvem Levandula angustifolia, Levandula vera.

Levandule patří do čeledi hluchavkovitých. Jedná se o bohatě větvený polokeř, 20-60 cm vysoký. Stonek bývá vystoupavý až přímý, dřevnatící, se čtyřhrannými větvemi. Listy jsou vstřícné a přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, dolní mají barvu bělavou, jsou plstnaté, horní hladké a šedozelené.

Květy rostou v přeslenech, kalich je šedofialový. Z rostlinky se sbírají a používají zejména květy. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je těsně před rozkvětem. Pokud bychom je sbírali až během květu, po usušení by se rozpadly. Doma je nejlépe usušíte tak, že je odřežete po celých svazcích a při sklizni jim ponecháte delší stonky. Vyvázané svazečky se suší zavěšené na suchém teplém místě květy dolů. Takto připravené rostlinky se dále používají jako vonné předměty či dekorace ze sušených květů.

Levandule se hojně pěstuje v Čechách, ale převážně ji můžeme vidět v okolí Francie a v západní části Středomoří.

 

Historie

Název levandule pochází z latinského slova „lavare“, to znamená omývat se. Již staří Řekové znali blahodárné účinky této rostliny a s oblibou si ji přidávali do koupele. Levandule snad odnepaměti patřila k nejoblíbenějším aromatickým rostlinám, využívala se ke kosmetickým a lékařským účelům. Vyráběly se z ní parfémy, používala se rovněž jako přísada do různých pokrmů a do léků. Řekové často předepisovali užívání levandule jako osvědčený prostředek proti kašli.

 

Účinky

Látky v této bylině obsažené potlačují růst bakterií, a také se osvědčily při křečových stavech žaludku a při rekonvalescenci. Působí mírně močopudně, upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech a stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Celkově mají dobrý vliv na činnost zažívacích orgánů. Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány. V lidovém léčitelství se používá a uplatňuje zejména jako prostředek mírně uklidňující nervy, při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migrénách, závratích nebo nespavosti. Plátěný sáček se sušenou levandulí vložený pod polštář podporuje klidný spánek. Nejčastěji se však užívá ve formě nálevu nebo tinktury. Levandule dále pozitivně působí na svalové napětí, na zpomalení procesu stárnutí, přirozenou regeneraci a hojení ran. Brání tvorbě jizev a zjemňuje vrásky. Bývá proto oblíbenou součástí pleťové kosmetiky (je také vhodným prostředkem proti akné). Dále mírně snižuje krevní tlak, zlepšuje lymfatický a oběhový systém a pomáhá při poštípání hmyzem. Sušená levandule vložená do šatní skříně po sobě zanechá nejen příjemnou vůni, ale také odpudí moly.

 

Použití v kuchyni

Ve středomořských zemích levanduli rádi používají také jako koření při přípravě ryb, grilovaného masa nebo do různých dušených pokrmů. Levandule má velmi silné aroma a výrazně nahořklou chuť, proto je dobré s ním nakládat opatrně.

 

V našich produktech se setkáte také s dalším druhem levandule:

- Levandule hybridní (zvrhlá) (Levandula hybrida) - vznikla křížením dvou druhů levandulí - levandule lékařské a levandule širolisté. Tato odrůda v sobě nese ty nejlepší vlastnosti obou druhů, má daleko vyšší obsah esterů obsažených v esenciálním oleji. Také lépe odolává houbovitým chorobám. Výsledná rostlina však má sterilní semena - pokud vůbec nějaká semena vyprodukuje, takže se musí rozmnožovat pouze řízkováním.

Rostlina je pěstována komerčně, a to hlavně ve Francii a využívá se nejvíc v kosmetickém průmyslu, v mýdlech, tělových krémech nebo jako parfemace pro čisticí prostředky.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.