JUST přichází z přírody

Kurkuma

Kurkuma

 
Latinský název: Curcuma longa

Rostlinka z tropů Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa), někdy též indický šafrán, je tropická rostlina původem z jihovýchodní Asie. V současnosti je pěstován nejčastěji v oblastech s tropickým klimatem (jako jsou Indie, Čína, Sumatra), a také na Jávě, na Haiti, v Japonsku a na Filipínách. U nás se s kurkumou setkáváme v botanických zahradách nebo v domácnostech, kde coby pokojová rostlina dekoruje interiér svými fantastickými květy. Jako řezaná květina bývá kurkuma využívána do svatebních kytic nebo do exotických vazeb. Tato rostlina patří do čeledi zázvorovitých. Má zduřelý článkovitý oddenek a dlouhé protáhle vejčité listy. Dosahuje při dobrých růstových podmínkách výšky 50 až 100 cm. Listy jsou dlouze řapíkaté, široce kopinaté, před rozvinutím svinuté do kornoutu. Mezi nimi vyrůstá přímý, asi patnáct centimetrů vysoký stvol, který je zakončen hustým klasem bledě žlutých květů. Plodem kurkumy je trojpouzdrá mnohosemenná tobolka, která se v době zralosti otevírá třemi chlopněmi. Semena mají míšek.

Kurkuma má mnoho využití. Používají se její oddenky a kořeny, nazývané také žlutý zázvor. Oddenky se po sklizni očistí, spaří horkou vodou a velmi pomalu usuší. Poté se namelou na jemný prášek. Ten obsahuje mnoho bioaktivních látek, kterým souhrnně říkáme kurkuminoidy. Předním kurkuminoidem je kurkumin, který je v kurkumě zpravidla obsažen ze 2 %. A je to právě kurkumin, kterému jsou přisuzovány hlavní zdraví prospěšné účinky. Kurkumy se využívá v potravinářství k dosažení zlatavého nádechu (máslo, těstoviny, sýry). Jejím použitím se také zvyšuje trvanlivost potravin. Kurkumou lze také barvit látky, dřevo a podobné materiály. Rozpouští se v tucích a alkoholu, ve vodě je však kurkumin nerozpustný. Kurkumin i kurkumová silice nacházejí uplatnění i v parfumerii. Jako koření má kurkuma charakteristickou ostrou vůni a používá se při přípravě pikantních omáček (např. worcesteru), je neodmyslitelnou součástí kari koření a přidává se také do hořčice.

Pro silné antioxidační působení kurkuminu se mu věnuje pozornost zejména při léčbě rakoviny. Výborných výsledků bylo dosaženo při léčbě rakoviny tlustého střeva a prostaty. Kurkumin má silné protizánětlivé účinky a jako jedna z mála látek je schopen přejít přes krevní bariéru v mozku. Proto se předpokládá, že by mohl být využit také jako lék na celou řadu neurologických potíží včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, a dokonce by mohl přispět ke zmírnění následků po mrtvici.

Kurkumin jakožto antioxidant je využíván i při toxickém poškození a infekčních zápalech jater. K dalším příznivým účinkům patří blahodárné působení na trávicí soustavu. Kurkuma podporuje správnou činnost žaludku, jater a žlučníku. Napomáhá tvorbě a vylučování žluči, čímž usnadňuje trávení tučných jídel. Kurkuma dobře hubí bakterie salmonely, působí proti zánětu žaludku a tenkého střeva. Přispívá k regulaci zvýšeného cholesterolu v krvi a upravuje nepravidelnou menstruaci. Mletá kurkuma je tradičně používána v čínském a indickém ájurvédském lékařství k léčbě artritidy a bolesti kloubů. Kurkuma zastavuje zánětlivé procesy, a tím redukuje bolesti a otoky kloubů.

Kurkuma prospívá pokožce, zlepšuje totiž její prokrvení a reguluje činnost mazových žláz. Chrání pleť před akné, podporuje tvorbu kolagenu a tím přispívá k regeneraci kůže. Použít ji můžete také k odstranění zažloutnutí zubů způsobeného popíjením kávy a čaje. Bělení probíhá postupně a vypadá přirozeně. Kurkumu můžete používat každý den, nanáší se troška prášku přímo na kartáček, aniž by došlo k poškození skloviny nebo podráždění sliznic a dásní.

Kurkuma je rozpustná v tucích. Pro lepší vstřebávání zdraví prospěšných látek je proto dobré ji kombinovat s olejem (nejlépe panenským olivovým). Vstřebávání a účinky kurkuminu umocňuje pepř. Maximální denní dávka pro dospělého člověka je jedna čajová lžička prášku z kurkumy. U starších lidí a dětí je dávka poloviční. Pro dosažení potřebných výsledků by se měla kurkuma užívat každý den nejméně po dobu tří týdnů, poté následuje týdenní pauza a případné opakování terapie.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Jižní Asie
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.