JUST přichází z přírody

Hřebíček

Hřebíček

Hřebíčkovec vonný je asi dvacetimetrový stálezelený tropický strom, který má hustou, kuželovou korunu. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Brazílii a na Zanzibaru. Kmen tohoto statného stromu má šedavou kůru. Listy bývají po vyrašení světle žlutozelené, ale pak zkožovatí a vybarví se do tmavě zelené barvy. Květy jsou uspořádány v hustých vrcholičnatých květenstvích nachově červené barvy. Jejich kalich je srostlý, skládá se ze čtyř červených korunních plátků, které ale brzy opadají. Plodem jsou eliptické jedno- či dvousemenné bobule. Nás však zajímají hřebíčky, což jsou nerozvitá květní poupata, která se sklízejí tehdy, když se původní zelenavá barva začíná měnit na červenou. Do stáří pěti let stromy však koření neprodukují.

Chutné a voňavé koření
Hřebíček má nasládlou chuť, která často přechází až do hořké. Hřebíček s tmavě hnědou či dokonce černou hlavičkou je závadný nebo moc starý. Jako koření se hodí ke kořenění sladkých potravin, rýže a masa. Pro své výrazné aroma je součástí mnoha kořenicích směsí. Je však velmi výrazný, proto s ním raději šetříme. Pokrmům dodává teple nasládlou vůni a přiostří jejich chuť. Najdeme jej v receptech na úpravu masa (hlavně zvěřiny), přidává se do některých kompotů a zavařenin nebo k naloženým houbám a zelenině. Své uplatnění nachází i při výrobě likérů a cukrovinek. Používá se nejen k ochucení sladkých a slaných pokrmů, ale i při přípravě oblíbeného svařeného vína či punče, které by bez hřebíčku ztratily své typické aroma.

Blahodárná součást očisty
Hřebíček prokrvuje a prohřívá, proto ho lze využít ke koupelím a k masážím. Pár kapek hřebíčkové silice v aromalampě pročistí prostor, podpoří dýchání a odpudí komáry. Hlavní složkou hřebíčkové silice je fenolická sloučenina eugenol, který má lokálně anestetické a antiseptické účinky. Není tedy divu, že toto koření bylo už před mnoha tisíci lety uznávaným dezinfekčním prostředkem v Asii a především v Číně, kde má jeho užití zvlášť dlouhou tradici. Hřebíček a výtažky z něj se užívaly jak k dezinfekci úst (např. při aftech, zápachu, bolestech zubů) a v zubním lékařství, tak i k dalším lokálním ošetřením kůže a špatně se hojících ran. K dalším přednostem hřebíčku patří jeho silné působení proti parazitům.

Pomáhá i vnitřně
Hřebíček se již po dlouhá staletí používá jako univerzální dezinfekční a posilující prostředek v případě mnoha potíží včetně infekcí. Na základě zkušeností ajurvédy a tradiční čínské medicíny hřebíček povzbuzuje činnost srdce, krevní oběh, prokrvení a trávení, ale také libido coby přírodní afrodiziakum. Je rovněž antioxidantem a má vliv na správnou funkci dýchacího systému – dokáže pomoci při nachlazení, usnadňuje odkašlávání. Díky svému složení má hřebíček účinky antiseptické, antivirové a povzbuzující, dokáže tišit bolest, je skvělým pomocníkem při žaludečních potížích včetně nechutenství, nevolnosti, zvracení či zácpy. Uvolňuje křeče v trávicím traktu při nadýmání, pomáhá při otravách zkaženým jídlem a při střevních potížích. Nejvhodnější je tinktura, kterou při potížích užíváme opatrně po kapkách.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Madagaskar
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.