JUST přichází z přírody

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Latinský název: Matricaria recutita

Heřmánek je jednoletá, košatá bylina z čeledi hvězdnicovitých, 20-50 cm vysoká, která má listy dělené na drobné úkrojky a jemně členěné. Její kořen je tenký, stonek holý, bez listů, květenství v úboru. Střed květu je žlutý terčík, který je vyklenutý a uvnitř dutý. Okvětní lístky jsou bílé a paprskovité. Často roste jako plevelná rostlina v obilných lánech, podél cest a na rumištích. Lidové názvy pro heřmánek - kamilky, marunka, harmaníček, rumánek, sluníčko, voňavý rmen.

 

Cílem sběratelů jsou květní úbory, charakteristické svou vůní a hořkou chutí. Heřmánek je silně protizánětlivý. Jeho výtažky působí při žaludečních či střevních křečích, nadýmání a pomalém trávení. Zevně se používá proti podráždění očí, při zánětu očních spojivek a k ústní hygieně. Při zevním použití také snižuje bolestivost a omezuje tvoření jizev.

 

Významnou roli hraje i v kosmetice. Přidává se do krémů, pleťových vod, šampónů, mýdel a podobně. Výborný je nejen na pleť, ale také na vlasy, zvlášť na plavé, protože může jejich barvu ještě více zesvětlit. Z byliny se vyrábí heřmánkový olej oblíbený pro svou tmavě modrou barvu a jemnou vůni. Heřmánek je snad nejznámější léčivkou vůbec a nejlepší zklidňující rostlinou na světě. Bylina se již velmi dlouho používá k přípravě jemného uklidňujícího čaje. Jeho příjemné jablečné aroma i chuť (jméno chamomilla pochází z řeckého výrazu pro kulaté jablko) vytvořilo zvyk popíjení čaje po malých doušcích, které působí konejšivě.

 

Léčivé vlastnosti rostliny heřmánku jsou částečně spojeny s prchavými oleji, které obsahují složku zvanou apigenin. Obsahují však i jiné léčivé substance. U citlivých osob může heřmánek ojediněle vyvolat alergickou reakci. Heřmánek podporuje celkově uvolnění a zmírňuje úzkost. Zmírňuje nespavost a má dobrý vliv na celkový nervový systém. Hojí opary i afty a léčí nemoci dásní. Dále zklidňuje kožní vyrážky a lehčí spáleniny. Podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres, protože má sedativní účinek. Mnohem důležitější ale je, že celkově uklidňuje tělo a tím usnadňuje usínání. Při zevním použití pomáhá heřmánek zklidňovat kožní záněty.

Obklad z heřmánkového odvaru může být úspěšný při léčení lehčích popálenin. Při slunečních spáleninách se může heřmánkový olej přidávat do koupele nebo lehce vtírat do spálených ploch. Při sběru dbáme na to, aby nedošlo k záměně s heřmánkem římským (rmenem). Od něj lze heřmánek pravý odlišit jednak vůní (heřmánek římský nemá charakteristickou vůni) a jednak tím, že květní lůžko je u rmenu nižší a vyplněné.

 

Azulen

Je krystalická sloučenina modré až fialové barvy, která je obsažena v rostlinných silicích, nejznámější je chamazulen v heřmánku. Pro svoje léčivé a protizánětlivé účinky se často používá v léčitelství, farmacii i v kosmetice na přírodní bázi. Název pochází ze španělského slova azul = modrý.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.