JUST přichází z přírody

Chebule srdčitá

Chebule srdčitá

Latinský název: Tinospora cordifolia

 

Troška biologie

Chebule srdčitá je vytrvalý popínavý keř z čeledi chebulovitých, rod lunoplodovitých rostlin. Její stonek je pokrytý průhlednou vrstvou, která jde dobře oloupat. Kůra je smetanově šedá až bělavá a vyrůstají z ní dlouhé vzdušné kořeny. Střídavé listy mají srdčitý tvar, rostou samostatně, jsou špičaté a slizovité. Květy jsou malé, mají žlutou barvu a vyrůstají v hojných trsech. Plody mají tvar fazole a po dozrání mají červenou barvu.

 

 

Něco z historie

Pochází z Indie, kde je známá také pod názvy amrita nebo guduchi. V sanskrtu se objevuje pod jménem Amrit, což v češtině znamená nektar nesmrtelnosti. Nejvíce jsou ceněny rostliny pěstované v Nepálu. Vyskytuje se rovněž hojně v Tibetu a Indii. Od 16. století se objevuje a využívá také v Evropě.

 

 

Účinné látky a využití

Tradičně se používá v indické ajurvédské medicíně, kde se užívá při zvýšené hladině krevního cukru, trávicích potížích (nevolnost, nechutenství, chronická zácpa, průjem), při zánětech a na zvýšení plodnosti.

 

Chebule obsahuje alkaloidy, glykosidy, disacharidy, beta sitosterol, alfa-d-glukan a další. Z rostliny se jako léčivo využívá kořen a list, nejčastěji se z nich připravuje čaj. Léčivo se používá pro svůj antistresový účinek při léčbě stresu, při ztrátě paměti, údajně zlepšuje proces myšlení, preventivně ji lze použít proti negativnímu vlivu dlouhotrvajícího psychického vypětí. Zvyšuje pozitivní energii, dobře se uplatňuje při únavovém syndromu. V neposlední řadě také působí jako afrodisiakum. Pozitivní výsledky byly zaznamenány i při léčbě akutních zánětů zubů a roztroušené sklerózy. Chebule srdčitá zvyšuje vitalitu a celkově posiluje tělesnou kondici.

 

Bylina je vynikajícím tonizujícím prostředkem pro imunitní systém, zvláště pro léčení chronické horečnatosti nebo těžkých virových infekcí, včetně AIDS. Podporuje normální funkci imunitního systému tím, že udržuje optimální hladinu bílých krvinek a buduje tak vlastní obranný mechanismus těla.

 

Zlepšuje trávení, stimuluje vylučování žluči, snižuje horečku, působí také proti alergiím. Je účinná na srdeční slabost, nemoci krve a revmatoidní artritidu. Pomáhá regenerovat játra po hepatitidě. Velmi dobře se osvědčila i při zánětu kloubů, opakovaných infekcích, při zánětech kůže a měkkých tkání. Je účinná i jako diuretikum, pomáhá odstranit močové kameny a léčí infekce močových cest.

 

 

Vhodné kombinace

V čajích je guduchi někdy kombinována s citronovou trávou, což je druh trávy rostoucí v tropech, který svou vůní připomíná meduňku. Dále se dá vhodně kombinovat se skořicí nebo se zázvorem.

 

 

Guduchi posiluje organismus člověka tak, aby sám znovu získal schopnost obnovit svoji rovnováhu. Není tedy divu, že bývá nazývána „božským nektarem“ a „zázrakem z Nepálu“.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.