JUST přichází z přírody

Celer

Celer

Latinský název: Apium graveolens

Něco z biologie
Celer je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých. Pěstuje se v několika odrůdách. Je to například celer řapíkatý, ze kterého se využívá nadzemní část rostliny, a dále pak celer listový a hlíznatý, u nichž můžeme zpracovávat nejen listy, ale i podzemní část rostliny, tzv. bulvu.

Účinné látky a využití
Celer obsahuje velké množství éterických olejů, které jsou příčinou jeho typického aroma. Vysoký obsah těchto éterických látek slouží jako ochrana před možnými škůdci, jako jsou plísně a bakterie. Při konzumaci celeru a při cestě trávicím traktem se tyto látky uvolňují při cestě trávicím traktem a působí tu stejně jako u samotné rostliny – jsou účinnou ochranou a dezinfekcí našeho trávicího ústrojí. Dezinfekční účinky celeru nacházejí své uplatnění i jinde. Například u nemocí dýchacích cest pomáhají celerové silice s rozpouštěním hlenu a zároveň dezinfikují sliznice. Pomáhají s jejich čištěním a zároveň zabíjejí mikroorganismy. Celer je tedy vhodným podpůrným doplňkem léčby nachlazení, kdy se užívá nejčastěji syrový. Celer je považovaný za významný zdroj vitaminů skupiny B, jejichž dostatek v těle přispívá k udržení dobré psychické pohody. Celer nám tedy může pomoci i v léčbě deprese a proti stresům. Listy celeru obsahují velké množství vitaminu C, dokonce více než citron, proto jsou oblíbenou surovinou při vaření. Dalšími obsaženými vitaminy jsou např. vitamin A, K a E. V celeru najdeme také řadu minerálů, jmenujme alespoň draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód. Většina těchto látek je v celeru zastoupena v dost vysokých dávkách. Celer působí jako přírodní diuretikum, podporuje tvorbu moči, čímž rozpouští usazeniny a pomáhá je odplavovat z těla. Je proto velkým pomocníkem při léčbě nemocí pohybového aparátu, jako jsou revmatismus, dna a artritida. Látky obsažené v celeru snižují hladinu krevního cukru, proto by měl být častou složkou na jídelníčku diabetiků. Snižuje krevní tlak. Podporuje také tvorbu žluči a tím pomáhá trávení. Chrání žaludek před tvorbou žaludečních vředů.

Využití celeru v kuchyni
V kuchyni se celer používá jako koření, a to především čerstvá či sušená nadzemní část rostliny, řapíky a listy, někdy dokonce i semena. Hlíza dodává nezaměnitelnou chuť pokrmům, jako jsou polévky (např. oblíbená bramboračka), omáčky, dressingy, marinády na pečení masa apod. Při vaření je vhodné přidat celer do jídla až na poslední tři minuty, aby se neztratila jeho typická chuť.
 

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Evropa
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.