JUST přichází z přírody

Bakopa

Bakopa

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) je rostlina z čeledi krtičníkovitých původem z Indie. Má více názvů, z nichž nejznámější je asi brahmi. Některé názvy se ztrácejí v překladu, např. waterhyssop, hysope d’eau, jalnaveri, jalanimba, aridri, sambrani chettu, Indian pennywort či Moniera cuneifolia. Stále jde ale o jednu a tutéž rostlinu, která je ve své původní domovině známá také jako vodní yzop. Dnes je rostlina rozšířena i v Africe, Asii i Severní Americe.

Letnička s drobnými lístky
Tato nízká letnička má zelené stonky, které dorůstají do výše až 30 cm a mají silné, vodnaté, oválné lístky. Jeden list dorůstá délky asi 5–25 mm, šířka bývá kolem 8 mm. Okvětních lístků je pět (někdy jenom čtyři) a většinou jsou bílé, občas narůžovělé nebo světle modré. Bakopě se nejlépe daří ve vlhkých oblastech. Můžete ji s úspěchem pěstovat i doma, daří se jí i v truhlíku. V době květu tvoří bohaté převisy. Vyhovuje jí i polostín, jen se musí dbát na pravidelné zalévání. Když bakopa vyschne, není radno ji přelévat. Vždy je lepší zalévat rovnoměrně a pravidelně.

S brahmi k pohodě
Bakopa je velice oblíbená v tradiční indické medicíně ájurvédě, kde ji známe pod jménem brahmi. Je také jednou z velice oblíbených bylin v japonské lidové medicíně jako nervové tonikum proti nespavosti a nervovému napětí. Využívá se obvykle nať, ať už k sušení, nebo naložená v alkoholu (jako tinktura). Také je možné si se výsledky dostaví již po třech týdnech. Tradičně se bakopa používá ke zlepšení kognitivních funkcí včetně koncentrace a krátkodobé i dlouhodobé paměti. V některých zemích se bakopa již po staletí prostřednictvím lidové medicíny doporučuje v prvních fázích Alzheimerovy choroby, proti úzkosti či depresi, bolestem hlavy i kloubů, při léčbě ADHD (tj. poruchy pozornosti s hyperaktivitou) a proti stresu. Ve stáří podporuje mentální svěžest. Bakopa také podporuje zpomalení procesu stárnutí mozkových buněk a napomáhá růstu nervových spojů v mozku. Proto může hrát roli také v podpůrné léčbě roztroušené sklerózy. Bakopa obsahuje antioxidanty, jejichž účinky napomáhají celkovému zdraví a prevenci méně závažných chorob, jako je nachlazení, ale i těch vážnějších, jako jsou chřipka či rakovina. Dále bakopa obsahuje vitamin A a vitaminy skupiny B, hořčík a zinek. Tradičně se užívá pro své protizánětlivé, sedativní, analgetické, antipyretické a antiepileptické účinky. Pomáhá při projevech astmatu, bronchitidy a alergie. Může pomoci i při syndromu dráždivého tračníku, při sexuálních poruchách u mužů a dovede přispět k harmonizaci krevního tlaku a krevního oběhu.

Všeho s mírou
Přestože je bakopa považována za poměrně bezpečnou bylinu, může u některých lidí způsobovat nežádoucí účinky, jako např. zažívací problémy (nevolnost, žaludeční křeče, průjem). Její užívání se nedoporučuje v době těhotenství a kojení. Nevhodné je také její užívání osobami s chronickými žaludečními problémy. Mezi kontraindikace patří užívání sedativ, antidepresiv a léků na štítnou žlázu. Je zajímavé, že tuto bylinu lze konzumovat i syrovou. Bakopu je možné použít v kuchyni nastrouhanou jako koření – samozřejmě v přiměřeném množství. Jídlu dodává hořkou chuť.

Zajímavost na závěr
Bakopa na sebe váže těžké kovy z půdy, a tak se používá k ozdravení zamořených pozemků.
   
Stáhnout PDF pro tisk
   

Lokalita výskytu

Afrika
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.