JUST přichází z přírody

Argánie trnitá

Argánie trnitá

Argánie trnitá, česky dvojčet trnitý, patří do čeledi zápotovitých. Je to trnitý suchomilný strom s jednoduchými listy, vzhledově se podobá olivovníku. Dorůstá obvykle výšky šest až deset metrů, výjimečně však může být až dvacet metrů vysoký. Je to pomalu rostoucí a dlouhověká dřevina. Dožívá se stáří 150 až 200 let. Kmen i větve jsou hodně pokroucené. Na větévkách rostou trny. Listy jsou jednoduché, krátce řapíkaté a téměř přisedlé, kožovité a tmavě zelené, na rubu jsou světlejší. Bývají dva až čtyři centimetry dlouhé, vyrůstají ve svazečcích. Květy jsou žlutozelené, drobné a oboupohlavní, pětičetné, vyrůstají v květenstvích z úžlabí větví anebo z uzlin výhonů. Květní koruna má tvar zvonku, je hluboce členěna do pěti laloků. Tyčinek je pět a některé jsou sterilní. Plodem je příjemně vonící, za plné zralosti žlutě zbarvená peckovice obsahující jedno až tři semena.

Strom se vyskytuje pouze v Maroku a západním Alžíru. Tato dřevina zde tvoří dominantní složku řídkých lesních porostů, běžně označovaných jako arganový les. Je to unikátní biotop, který se nikde jinde na světě nevyskytuje. Pokrývá plochu asi 600 000 až 800 000 hektarů. Ještě začátkem 20. století byla rozloha těchto porostů více než dvojnásobná. Pro berberské kmeny je arganový strom zdrojem života i tradiční kultury. Argánie je jeden z nejstarších stromů světa. Může nést plody i několikrát do roka, ty první však dává až po pěti letech růstu a vůbec nejplodnější je až za padesát let.

Plod argánie je podobný olivě a nejí se. Jeho dužnina je štiplavá a hořká a také jádra mají velmi hořkou chuť. Oříšky jsou třikrát tvrdší než naše lískové. Berberské ženy z nich dodnes vyrábějí olej tradičním způsobem. V období od července do září plody sklízejí, shromažďují a na vzduchu usuší. Po odstranění pecek oříšky lehce opraží a nakonec je pomocí ručních kamenných mlýnků zpracují na kaši. Tu smísí s vodou, takže vznikne čokoládově zbarvená pasta zvaná amlou, kterou následně lisují. Vzniklý olej má zlatožlutou barvu a oříškovou příchuť. Arganový olej lisovaný za studena z nepražených oříšků chutná neutrálně. K získání jednoho litru oleje je potřeba asi dvacet kilogramů jakostních ořechů. Pro kosmetické využití oleje se ořechy však nepraží. V Maroku je tento olej značně ceněn a jeho cena je dvojnásobná v porovnání s cenou olivového oleje.

V polopoušti u města Taroudant žijí kozy, které dokáží vyšplhat na arganové stromy až do výšky osmi metrů. Tam spásají listy a drobné nahořklé plody, přičemž setřásají zralé plody na zem, kde je ženy mohou sbírat. Kozy na stromech jsou velmi oblíbená turistická atrakce.

Arganový olej chrání pokožku před vysoušením a zjemňuje ji. Je možné jej používat na popáleniny, zarudnutí pleti a ekzémy. Obsahuje mastné kyseliny, které napomáhají zpevnit a zpružnit pokožku, a vitamin E působící jako antioxidant. Tyto složky jsou prevencí stárnutí pokožky, posilují i lámavé nehty a poškozené vlasy. Arganový olej je zvláště vhodný pro suchou a zralou pleť. Je součástí mnoha krémů, šamponů, tělových mlék a dalších kosmetických výrobků. Protože je arganový olej bohatý na vitamin E, který při dlouhodobém vnitřním užívání snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje krevní oběh, napomáhá dobrému zažívání a také posiluje imunitu. Obyvatelstvo jižního Maroka jej používá také při ošetřování planých neštovic a akné.

a je odolné vůči dřevokaznému hmyzu. Používá se většinou na tesařské práce a také jako palivo a k výrobě dřevěného uhlí. Argánie se vysazují jako větrolamy, živé ploty nebo k podpoře půdy proti erozi, protože mají rozsáhlý a hluboký kořenový systém, který chrání půdu proti odplavení při deštích.

   

Lokalita výskytu

Evropa
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.