JUST přichází z přírody

Svatý Martin a s ním spojené legendy a tradice

Svatý Martin a s ním spojené legendy a tradice
10. listopad 2017

Svátek svatého Martina se slaví 11. listopadu, kdy podle pranostiky má Martin přijet na bílém koni a přivézt první sníh. Od toho také vznikla další přísloví a pořekadla, například „Na svatého Martina bývá dobrá peřina“ nebo „Sníh se sype velkou mocí, svatý Martin jede v noci“.

 

Pečená husa

Když se řekne svátek svatého Martina, kdekoho napadne nejdříve husí pečínka, přestože podle dochovaných informací samotný Martin jedl velmi střídmě, a to převážně zeleninu.

Existuje několik legend o svatém Martinovi a husách. Jedna praví, že Martin se chtěl samou skromností vyhnout svému jmenování na biskupa, a tak se ukryl v hejnu hus, jiná zase, že husy často rušily Martina při kázání, tak z nich připravili hostinu. Jednou z pravděpodobných teorií je také ta, že tyto legendy si vymysleli sedláci až dávno po smrti světce, protože chtěli, aby byl na jeho svátek o husí maso větší zájem.

 

Zvyky a přísloví: víno

S obdobným nápadem o něco později přišli i vinaři, kteří měli začátkem listopadu již připravené první stočené sudy vína. Pravděpodobně proto se rozhodli pojmenovat tato první vína nového ročníku jako svatomartinská. Ta se tradičně otevírají 11. 11. na slavnostech po celém Česku. Svatý Martin však alkoholu zřejmě neholdoval, takže za touto tradicí není třeba hledat nějakou hlubší symboliku.

 

Legendy

Svatý Martin z Tours byl původně, po vzoru svého otce, římský voják, který sloužil ve 4. století ve Francii. Legenda praví, že v roce 335 se u francouzského města Amiensu podělil o svůj plášť s promrzlým žebrákem, jenž žádal o almužnu. Protože Martin neměl u sebe žádné peníze ani jídlo, vytáhl meč a rozpůlil svůj velký plášť, aby měl žebrák čím se zahřát.

Později téže noci se prý Martinovi zjevil Ježíš oblečený půlkou pláště, který vzkázal andělům, že právě jeho Martin obdaroval pláštěm a tak se vydal správným směrem ke křesťanství. Po těchto událostech se Martin nechal pokřtít a vzdal se své služby v armádě. Existuje také mnoho legend a vyprávění o jeho skutcích a zázracích, jako bylo uzdravování nemocných nebo odvracení přírodních pohrom. Jako svého patrona si tohoto světce zvolil švýcarský kanton Schwyz.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.