JUST přichází z přírody

Jak se zvířata připravují na zimu

Jak se zvířata připravují na zimu
27. říjen 2017

Před příchodem zimy se příroda musí pořádně připravit. Zvířata, která běžně potkáváme u nás v přírodě, se na zimu připravují rozdílně. Už děti ve školce vědí, že například někteří ptáci odlétají do teplých krajin a někteří savci se ukládají k zimnímu spánku.

Ptáci
Ptáci se k zimnímu spánku uložit nemohou. Mají tedy dvě možnosti. Buď odletí někam, kde je tepleji, a na jaře se zase vrátí, nebo musí zimu zkrátka přečkat. Vlaštovka, špaček, drozd či třeba slavík odlétají do Afriky a jižní Evropy. Naopak taková červenka, sýkorka, datel, žluna nebo sova u nás zůstávají i přes zimu. Proti chladnému počasí se chrání tak, že spí pohromadě přitisknutí jeden na druhého. Když se zrovna nemají ke komu tisknout, načepýří se a zvětší tak vzduchovou izolační vrstvu kolem těla.

Ježek
Takový ježek se k zimnímu spánku ukládá. Na podzim se pořádně vykrmí, v tu chvíli může mít klidně i dva kilogramy. Svůj úkryt si najde obvykle v říjnu nebo listopadu, a když klesne teplota opravdu nízko, zavrtá se do svého „domečku“ a zimu zde přečká.

Veverka, krtek a další
Veverka a krtek patří mezi zvířata, která v zimě nespí. Veverky se někdy mohou ke spánku uložit, ale to jen v případě, že je zima opravdu veliká. Na podzim si nastřádají zásoby ořechů, semen a hub a tím se pak živí. Krtek v zimě také nespí. Ten se před mrazy chrání tím, že se zavrtá hlouběji do půdy.

Jeleny, srnky a další lesní zvířata můžeme v zimě chodit krmit. Jediné, co jim totiž v tomto období ztěžuje život, je nedostatek čerstvé potravy.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.