JUST přichází z přírody

Co se v březnu děje v přírodě

Co se v březnu děje v přírodě
28. únor 2017

Jaro už klepe na dveře, sníh nás opouští i ve výše položených oblastech, dešťové kapky zkrápějí zemi. První jarní den už je opravdu za rohem a příroda se pomalu probouzí. Nejvyšší čas ji navštívit a přesvědčit se na vlastní oči, co všechno v jejím království můžeme v březnu potkat.

Už děti ve školce se učí, že prvním jarním kvítím jsou sněženky a bledule. Se sněženkou podsněžníkem se však u nás nesetkáváme příliš často, pokud ji ovšem někdo nepěstuje na zahrádce. Mnohem častěji můžeme potkat na vlhkých místech bleduli jarní a prvosenku neboli petrklíč.

Dalšími rostlinami, které začínají kvést už v březnu, jsou vrba, jíva, trnka, ale také například šafrán. Pokud se v březnu chystáte vyrazit za prvními bylinkami, určitě narazíte na kopřivu, podběl a sedmikrásku, z níž se dá vyrobit výborný sirup.

Na zahrádce se však nejdříve probudí k životu plevel. Přestože je ještě chladno a zahrádkářská sezóna ještě nezačala, najděte si čas a pomalu rašícího plevelu se začněte zbavovat dřív, než vyrazí v plné síle. V březnu je také ten správný čas začít shromažďovat dešťovou vodu na pozdější zavlažování a můžete rozmístit ptačí budky. Od poloviny března je také možné vysadit rajčata a papriky.

Lesem se už od začátku března prohánějí mláďata prasete divokého. Například liščí a zaječí mláďata přicházejí na svět v dubnu, ale ta čilejší je možné potkat už dříve. Pokud někdy uvidíte zdánlivě opuštěné mládě, za žádnou cenu se ho nedotýkejte. Matka, která si pravděpodobně jen na chvíli odběhla, by je pak nemusela přijmout zpět.

Typickými březnovými mláďaty posledních let na českém území jsou mufloni. Jejich stáda jsou u nás k vidění čím dál častěji. Samice na začátku března přivede na svět jedno až dvě mufloňátka.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.